Riika – lyhyt irtiotto arjesta
Riika, Latvian pääkaupunki, on Baltian maiden suurin kaupunki. Yli 700 000 asukkaan Riika on koti yli kolmannekselle Latvian väestöstä. Riika perustettiin vuonna 1201 Albert von Buxthoevenin toimesta, ja se on entinen hansakaupunki. Riian vanhakaupunki kuuluu UNESCOn maailmanperintöluetteloon ja on tunnettu ainutlaatuisesta jugendarkkitehtuuristaan. Tästä arvokkaasta ja historiallisesta kaupungin sydämestä löytyy yksi Euroopan parhaiten säilyneistä ja kompakteimmista kyseisen aikakauden arkkitehtuurikokonaisuuksista. Vanhakaupunki on ympäröity uusilla toimistorakennuksilla ja ostoskeskuksilla.
Kaupunki tarjoaa myös rikasta ja monipuolista kulttuurielämää niin päivisin kuin öisin!
Matka-aika: 5 – 7.9.2026 (2 yötä)
Matkakohde: Riika, Latvia
Lentoaikataulut: Air Baltic
BT 384 5.9. OULU – RIIKA 0500 0630
BT 383 7.9. RIIKA – OULU 2345 0125+1
5.9.2026
-
- Saapuminen klo 06:30 Riian lentokentälle.
-
- Kuljetus lentokentältä hotellille, vain 20min.
-
-
Tallink Hotel Riga 4*, Elizabetes 24, Riga centre
- ylimääräinen aamiainen
-
-
- Majoittuminen klo 14:00
Tallink Hotel Riga 4* sijaitsee erinomaisella paikalla aivan Riian keskustassa, josta on hyvät yhteydet kaupungin tärkeimpiin kulttuurikohteisiin, ostosalueille ja vanhaan kaupunkiin. Hotellissa on yli 250 tyylikästä ja hyvin varusteltua huonetta, jotka vaihtelevat standardi-yksiöistä ja -kaksioista tilaviin superior-huoneisiin, deluxe-vaihtoehtoihin ja sviitteihin.

5.9. – 7.9.2026
Omatoimiloma


- Aamiainen
- Uloskirjautuminen hotellista 12:00
- Bussi hakee 2 tuntia ennen koneen lähtöä, kello 21:45.
- Lento lähtee klo 23:45
Matkan myyntihinta:
650 EUR / hlö / 2hh Standard huoneessa
Lisämaksusta:
Yhden hengen huone 120 EUR
Ryhmän koko:
Matkan toteutuminen edellä mainituin ehdoin edellyttää minimissään 6 henkilön osallistujamäärää.
Matkan hinta sisältää:
-
- Air Baltic ryhmälennot Oulu – Riika – Oulu
-
- 8 kg käsimatkatavara ja 23 kg ruumaan menevä laukku
-
- lentokenttäkuljetukset
-
- Tallink Hotel Riga * hotelli: majoitusaamiaisella, 2hh:ssa, 2yötä
-
- verot, palvelu- ja toimistomaksut
VARAUS- JA MAKSUEHDOT
Matka on myynnissä 6.7.2026 saakka. Ilmoittautuminen Meri-Lapin matkatoimistoon 010 422 5591 tai matkatoimisto@sealapland.com
Matka toteutuu, mikäli lähtijöitä on vähintään 6 henkilöä.
Katso erityisehdot.
Kehotamme matkustajaa ottamaan matkavakuutuksen, johon sisältyy peruutusturvavakuutus.
Matkalla tulee olla voimassa oleva passi (EU-alueen sisäisillä matkoilla EU-kansalaisille riittää myös poliisin myöntämä virallinen henkilökortti). Nämä määräykset koskevat Suomen kansalaisia.
Maksuehdot:
Ennakkomaksu 200 eur/henkilö, maksettava 7 päivän kuluessa varauksesta, tai viimeistään 6.7.2026. Loppumaksu 6.8.2026.
Peruutusehdot:
-
- Asiakkaalla on oikeus peruuttaa varaamansa matka seuraavin ehdoin:
-
- Jos matka peruutetaan viimeistään 110 vrk ennen matkan alkua, peruutuskulut ovat toimistokulut 150 €/henkilö.
-
- 109 vrk – 65 vrk ennen matkan alkua peruutuskulut ovat ennakkomaksun suuruiset.
-
- 64 vrk – 15 vrk ennen matkan alkua peruutuskulut ovat 50 % matkan hinnasta.
-
- 14 vrk ennen matkaa tai myöhemmin peruutetusta matkasta peritään peruutuskuluina 100 % matkan hinnasta.
-
- Pidätämme oikeudet mahdollisiin hinta-, aikataulu- ja ohjelmamuutoksiin. Pidätämme myös oikeuden Meri-Lapin Matkatoimistosta riippumattomista syistä tehtävään hinnantarkastukseen esim. polttoaine-, viranomais- tai lentoverokustannusten noustessa.
Meri-Lapin Matkatoimisto – vastuullinen matkanjärjestäjä (3416/09 Mj Mv, SMAL 44415)
-
- Koulukatu 28, FIN-90100 Oulu, Finland
-
- Rautatiekatu 3, FIN-94100 Kemi, Finland
-
- Tel: +358-(0)10 422 5591
-
- Email: matkatoimisto@sealapland.com